USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü

23-07-2021
Google News

      Gazetecilik tarihinde önemli bir yeri olan “24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı” Ya da Dayanışma Günü, her yıl Türkiye’de kutlanıyor.

    Türkiye’de,  basında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli ve anlamlı bir gündür Gazeteciler için.

    Osmanlı İmparatorluğu döneminde, gazeteler görevli memurlar tarafından denetimden geçtikten sonra  yayınlanıyor, uygun görülmeyen haberler gazeteden çıkarılıyor, gazete yeniden basılıyordu.

      10 Mayıs 1876 yılında uygulanmaya başlanan sansür,24 Temmuz 1908 tarihinde  ikinci meşrutiyetin ilanı ile birlikte, uygulamaya son verilmiş. Daha sonraki yıllarda “Sansürün Kaldırılması” olarak gündemde yerini korumuştur. 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturma arayışına en uygun tarih “Sansürün” son bulduğu “24 Temmuz “ tarihini  benimsemiştir.

   Verilen onurlu mücadelenin sonucu olarak biz gazetecilere armağan edilen “24 Temmuz Basın Dayanışma Günü ya da Bayramı’nı”, 113 yıl sonra neredeyse kaybetme noktasına geldik.

   Siyaset-Mafya- Medya üçgeninde çirkinleşen ve kirlenen gazetecilik mesleğine yürekten sahiplenen meslektaşlarımızın sayısı giderek azalmakta, direnenler, kalemini satmayanlar, kırmayanlar; ya cezalandırıyor ya da susturulmaya çalışılıyor. Yandaş medya sevdalıları, televizyon ekranlarında her şeyi bilen şaklaban, çığırtkan çok rakamlı maaş alan silahşorların gazetecilik mesleğine verdikleri zarar, gazetecilere güvenin siyasetçilerle aynı seviyeye gelmesine neden olmuştur.

    Oysa ki gazetecilik mesleği sorgulayan, halk adına, vatandaş adına araştıran soruşturan, bildiğini ve bulduğunu halkla paylaşmayı gerektiren, belgelere dayalı, doğruları yansıtan, milli menfaatleri gözetleyen yönetim erk ve kuvvetleri arasında yer alır.

    Bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de 4. Kuvvet olarak uzun yıllar yerini koruyan Basın, zaman içinde  kuvvet olmaktan uzaklaştırılmış, derinlerin  kumpas ve kurşunlarına hedef olmaktan kurtulamamıştır.

     Yüzlerce gazetecinin tutuklu olduğu, bir o kadarının baskı gördüğü, şiddet gördüğü ülkemizde, “ Basın Bayramı”ndan ne kadar söz edilebilir, doğrusu tartışma konusudur?

    Gazetecilerin, düşüncelerini özgürce yazabildikleri, düşüncelerinden dolayı tutuklanmadıkları, cezalandırılmadıkları  24 Temmuz’lara kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyor, demokrasinin her alanda, herkesi eşit kucakladığı bir gelecek umuduyla, meslektaşlarımın, Dayanışma Günü ve Bayramını kutluyorum.

Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!