USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin!

24-01-2021
Google News

Dostlar aradı, Mardin’i tanıtan bir köşe yazısı hazırlamamı  istediler!

Mardin nasıl anlatılır bilmem ki?

Mardin’i yaşamak, havasını koklamak, Mezopotamya ovasını kale eteklerinden, bir tarihi mekanın terasından seyredip tılsımlarını ruhunda hissetmek lazım.

Dar sokaklarında dolaşırken, şehrin ruhu ile konuşarak, işlemeli taşlarla sevişerek zaman tünelinde geçmişten geleceğe taşınan büyülü ortamda kendinden geçerek yaşamakla Mardin anlatılabilir.

Gökyüzünde, takla atan güvercinlerin, renk cümbüşü donanımlı uçurtmalarla dans ederken seyrederek Mardin anlatılabilir.

Yezit gün batımı kızıllığında, dilim dilim cami ve manastır kubbelerindeki taşların aldığı sarı sıcak renkleri izleyerek Mardin anlatılabilir.

İbadet saatlerinde, minarelerden gök kubbeye yükselen ezanın, kiliselerin çan kulelerinden gökyüzüne çıkan çan seslerinin kardeşliğine tanık olunca Mardin anlatılabilir.

    Güvercinler Ulucami Minaresinde Yusufi, Kırklar Kilisesi çan kulesinde Gümüşi’dir Mardin.

  Sokaklarında, pazarlarında gezerken en ummi, hiç okumamış kadın ve yaşlı erkeklerin üç dil konuşabildiğine tanık olunca anlatılabilir Mardin.

Tarihi doku içindeki tüm evlerin pencerelerinin güneye baktığı, kimsenin bir başkasının evini gözlemlemesinin engellendiği, kültürel yaşam özgürlüğünün hazını yaşayarak Mardin anlatılabilir.

Damlarındaki tahtlarda gece sohbetlerinin, çocukluk dönemlerinin en güzel yıldızı sahiplenme mücadelesinin verildiği, gençlik yıllarında yıldızlara bir el uzatımı kadar yakın platonik aşk yaşamakla Mardin anlatılabilir.

Bir avluda; üç ayrı dine mensup, üç ayrı dil konuşan anneleri, ablaları, okulda üç farklı dine mensup öğrencilerin bir sırayı paylaştığına tanık olunca anlatılabilir Mardin.

Güneyinde Mezopotamya’nın enginliği, doğusunda Turabdin (İnançların dağı-İnanç toprakları) dağları ve ovasını kırsalından ayıran Mardin eşi dağlarının mistik havasını teneffüs etmekle anlatılabilir Mardin.

Zinciriye Medresesinden Sultan İsa’nın makamını, Kasımiye Medresesinde Sultan Kasım’ın heybetini hissedince ve Ortadoğu ülkelerine ilim adamının, bölgeye ve dünyaya bilim yayan mekanları görünce anlatılabilir Mardin.

Mor Yakup, Deyurlzarafan, ve Mor Gabriyel Manastırlarında yıllar önce  tıp eğitimi verildiğini, Dünyanın ilk hastaneleri arasında ilk sırada yerini alan Maristan tedavi ve terapi merkezini görünce anlatılabilir Mardin.

Ovasında sofralarını, evlerini yüreklerini misafire açan ağalarını, kırsalda beylerini görünce anlatılabilir Mardin.

 Yeşil kuşak oluşturan, tarihi dokusu ile beylerin diyarı Savur ilçesini, Hıristiyan, Ezidi ve Müslümanların binlerce yıldır  birlikte yaşadığı Midyat İlçesini, “Türbeme ziyarete gelenlerin önce bilim ve Hristiyan din adamı Mor Yakup’u ziyaret etsin”  diyen Zeynelabidin’in türbesinin bulunduğu Nusaybin İlçesini, Üzüm diyarı Ömerli İlçesini, Zeytinleri altın madalya  alan Derik,Sütü, yoğurdu ve peyniri ile öne çıkan Mazıdağı ilçesini, Ilısu Barajının gözdesi Dargeçit’i, Kiraz diyarı Yeşilli’yi  ve Mezopotamya’nın nazlı kızı, tahıl ambarı Kızıltepe ilçesini gezince Mardin anlatılabilir.

 Dillerin, dinlerin başkentidir Mardin

Mezopotamya ovasının hakimi, kartal yuvası kalenin etrafına gerdanlık gibi dizilmiş, gecesi gerdanlık, gündüzü seyranlıktır Mardin.

Telkari gümüşünün, Süryani Şarabının diyarıdır Mardin

Dostlar inanın abartı değil!

Mardin anlatılmaz  yaşanır..

Ve Mardin’i görmeyenlerin, yaşamayanların, hayat hikâyelerinde ve yaşamlarında bir eksiklik vardır.

O zaman gelin Mardin’i hep birlikte anlatalım!

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..