USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

İki Harika Merkez

29-03-2019
Google News

Mardin Büyükşehir Belediyesi güzel iki merkez kurdu.

Herkesin görmesini tavsiye ederim

Abartı yok!

Biri Çocuklar için Spor ve Eğlence Merkezi

Diğeri Kodlama Merkezi.

Çocukların geleceğine yön verecek iki merkez.

Kodlama merkezinde çocuklar robot tasarlamayı, kodlamayı öğrenecek.

Ravza caddesinde, Salı pazarı sokağında.

Hayal güçleri gelişecek, hayallerinin kodlarını gerçekleştirmeye çalışacak.

Mezopotamya´dan dünyaya açılan bilim penceresinden bakacak gençler.

Öğrencileri kodlama yaparken görünce, aklıma El Cezeri geldi,

Hani dünyada ilk robotu yapan İslam bilgini.

Mezopotamya topraklarında doğup büyüyen.

Sonra yakın zamanda Kimya Nobel Ödüllü Hemşerim Prof. Dr. Aziz Sancar.

Bu toprakların bilim ve ilmin, medeniyetlerin çıkış noktasıdır.

Bu topraklardan bilim adamı çıkması  tesadüf değildir..

Kasimiye de, Zincirye´de, Deyrulzafaran  Manastırında, Mor Yakup manastırında yetişen, bölgede ilim ve bilime önderlik eden ne insanlar yetişti.

Kodlama Merkezinde genç ve sempatik gençler görev yapıyor. Merkezde her şey düşünülmüş. İçeri girince çıkmak istemezsiniz!

Şimdiye kadar 800 öğrenci müracaat etmiş. Kayıtları yapılan öğrenci sayısı 600 dolayında.

Umut verici bir merkez.

İkinci Merkez 13 Mart Mahallesinde kurulmuş Çocuklar için Spor ve Eğlence Merkezi.

Bu Merkeze de ilgi büyük!

Türkiye de bir ilk diyebilirim.

Denge düzenekleri, her türlü sportif faaliyet imkanı, çocukların zihinlerine, vücut gelişimine ve sosyalleşmesine hitap eden bir merkez.

Spor aletleri, çocuklara zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış.

Oyun oynarken, spor yaparken sosyal yaşama uyum sağlama .

Hayvanları ve doğayı sevdirme amaçlı mini botanik bahçede fidan dikimi,

Oyun ablaları ve beden eğitim öğretmenleri nezaret ve denetiminde çocukların, eğleneceği ve spor yapacağı ferah bir alan.

 Kursa katılan çocuklar, sanal ortamda teknik atış ve hareketleri, görerek ve deneyerek öğrenebilecek

Veliler, ekrandan çocuklarının nasıl eğlendiğini ve nasıl spor yaptığını dinlenme salonundan görebilecek

İçeceklerine kadar düşünülmüş.

Çocuklara şekersiz, bitki çayları ve süt  ikram edilerek, şekerin zararlı olduğu bilinç altına yerleştirilecek.

Çocuklar, trafik kurallarını öğrensin diye merkezin önünde, mini trafik parkuru yapıldı.

Merkezin işlevini Rıfat Can Yoncacı anlattı, zevkle gezip dinledim.

Bunlar şimdiye kadar neden yapılmadı?

Merak eden oldu mu?

Geçmişi sorgulamak bir şeyi değiştirmeyecek!

Ama Sezar´ın hakkını da Sezar´a vermek gerek.

Vali Mustafa Yaman´ın, sosyal yaşama dokunuşlarda ufku geniştir.

Şimdiye kadar hayata geçirdiği, gençlere, yaşlılara, çocuklara, sokak hayvanlarına ve çevreye dönük proje ve çalışmaları alkışlanacak türden.

Tebrikler, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Yaman.

Teşekkürler Sayın Vali!

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..