USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Kadın Olmak!

07-03-2018
Google News

8 Mart 1857 tarihinde ABD´nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlar.

          ABD polisi, işçilere saldırır ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesine sebep olur. Arkasından da fabrikada yangın çıkar. İşçilerin fabrikadan kaçmaması için polisin kurduğu barikat, kaçamayan çoğu kadın 129 işçinin ölmesine neden olur.

   Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı´nda,  Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlenmesi önerisi kabul görür.

   Dünya Emekçi Kadınlar günü hikayesi böyle.

 Kadın olmanın zorlukları, kadınların toplum içinde uğradığı haksızlıklar, günümüze kadar gelmiş, görünen o ki, uzun zaman böyle devam edeceğe benzer.

Türkiye´de kadın olmak meşakkatlidir.

Güneydoğu´da kadın olmak zordur.

Mardin´de kadın olmak, zor yaşamdır, ağır yüktür.

Rahmetli annemden bilirim, tarlada babamla çalışır, akşam eve dönüşte ev işlerini yapardı.

Çocukların mıymıntılarını, yarına hazırlıkları tamamlar, zaman kalırsa yatardı..

En büyük emekçiydi, annem?

Aslında bütün kadınlar emekçidir.

Emek, kadının doğasında var.

Doğurgan özelliği, yaratıcılığı, anaç oluşu, kadın olmanın doğuştan beraberinde getirdiği emek yükünü, bir ömür omuzlarında taşımaya mahkum etmiyor mu kadını?

Ve görsellikten öte gidemeyen ? 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü? kutlamaları.

Her gün birkaç kadının öldürüldüğü, birkaç kız çocuğunun, birkaç anne adayının taciz-tecavüz edildiği bir ülkede, her gün kutlama yapsanız ne yazar?

Kadın-erkek eşitliğinin olmadığı bir ülkede, erkek  yönetiminin egemen olduğu bir ülkede her gün kutlama yapsanız ne yazar.

?8 Mart Emekçi Kadınlar Gününün?; kadınların öldürülmediği, kadınların yönetimin her kademesinde yer aldığı, toplumsal yapı ve yaşam içinde erkeklerle aynı haklara sahip olduğu bir ülke ve bir dünyada kutlanması umuduyla;

   Ruhunda, beyninde, karnında, sevdasında, işinde, yaşamının her alanında yoğun ve kutsal emeği olan; tüm kadınların ?8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü? kutluyorum.

   Ülkem ve dünya kadınları gününüz kutlu olsun!..

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!