USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Kayyım uygulaması yara mı aldı?

01-08-2020
Google News
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, HDP’li Belediye Başkanları yerine yapılan kayyım atamalarının, çıplak gözle bakıldığı zaman çok da iyi olmadığı ortaya çıktı.

Aylar önce bir yetkili ile aramızda geçen diyaloga değinmek istiyorum.

HDP’li Büyükşehir Belediye Başkanını bir grup gazeteci ziyaret etmiştik.

Yetkili ziyaretimizi yanlış bulmuş ve eleştirmişti. Nedenini sorunca, “PKK’ya, teröre para aktarıyorlar, siz onları nasıl ziyaret edersiniz”

PKK’ya ve terör örgütlerine para aktarılıyorsa, devletin cumhuriyet savcıları, güvenlik görevlileri, istihbarat birimleri buna izin vermemeli, bunu yapanlar hakkında yasal işlem yapmalıdır.

Demokratik kurallar ve evrensel haklar çerçevesinde, söylemlerden ve iddialardan ziyade, icraatlar ve uygulamalar öne çıkmalıdır.

Diyarbakır’da yaşanan kuyumcu yatırımcıları ve Mardin’de yapılan teftiş sonunda, başlatılan operasyon her şeyi gözler önüne seriyor.

Kayyımlara giydirilen dokunulmazlık zırhı ve verilen olağanüstü yetkilere, merkezi denetimsizlik eklenince, belediyeler ahbap-çavuş ilişkileri anlayışı ile yönetildiğini gözlemliyoruz.

Kayyımlar, hizmet için çeşitli banka ve finans kuruluşlarından, belediyeler adına aldıkları borçları, çiçeğe-böceğe ve sıkça kaldırım ve tretuvar yap-bozlarına harcadı. Sahaların orijinal çimleri sökülerek suni çimler serildi. Temel ihtiyaç ve sorunlar ihmal edildiği görüntüsü ortaya çıkıyor. Reklam boyutu, hizmet boyutunu geride bıraktı.

Mardin Büyükşehir Belediyesine gönderilen İçişleri Bakanlığının Müfettişleri hazırladıkları dosyaları Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu olarak gönderince operasyon sinyali verilmişti. Yetkili bir savcı yazılmamak kaydıyla, yakında operasyon düzenleneceğini sohbetimiz esnasında söylemişti.

Beklenen operasyon başladı, tutuklamalara ard arda gelmeye başladı.

Mardin’e yeni atanan Vali Mahmut Demirtaş bir anlamda şanslı. Çünkü olgunlaşan ve patlak veren toplumsal bir yaranın sarılması ve olaylar karşısında sağlam tavır alması halinde vatandaşın gönlünde taht kurma şansına sahip olacak. Deneyimli ve başarılı Vali Demirtaş’ın bunu iyi değerlendireceğine inanıyorum.

Yetkililerin ve merkezi siyasetin, hatta adli yargının, kamu vicdanını rahatlatacağı sorgulaması gereken hususlar, sadece Büyükşehir Belediyesi ile sınırlı kalmamalıdır.

Ara başlıklarla;

Mesela Dargeçit ilçesinin gücünü aşan bir borçlanmaya maruz bırakılması.

Mesela, Ömerli, Derik, Mazıdağı, Nusaybin ve Kızıltepe İlçelerinin borç durumunun araştırılması ve ihalelerin yüzde kaç kırım ile hangi firmalara verildiğinin araştırılması.

Hatta ihalelere bölge siyasi iradesinin ekili olup olmadığının mercek altına alınması gerekmez mi?

İhalelerin, davet usulü verilmesi, Mardin Büyükşehir Belediyesinin Elazığ grubu şirketlere, ihaleleri komik kırımlarla vermesi ve adı geçen firmaların bazı ihaleleri Mardinli firmaları düşük fiyatlarla taşeron olarak kullanması sorgulanmalıdır.

Neden Elazığ firmaları? Bu firmalarına arkasında hangi güç odağı duruyor?

Mardin’deki soruşturma gidişatı memnuniyet verici. Yılardır herkesin dilinde dolaşan yolsuzluklar, nihayet adalet terazisine oturtuldu. Suçlular cezalarını çekmeli, devletin parasını çarçur edenler hesabını vermelidir.

Bu hesap birkaç daire başkanı ve imza yetkisi olan amir ve memur ile sınırlı kalması kamu vicdanında rahatsızlık yaratacak. En tepedekilerin de hesap vermesi gerekmiyor mu? Tek imza ile ataması yapılan, daire başkanının aynı imza gitme ile korkusu gözadrı edilmemeli.

Yetkilendirilen, imza yetkisi verilen daire başkanı ve memurların, üst makama hayır deme şansları olabilir mi?

Ya da üst makamın onayı, emri ve oluru olamadan, milyonlarca liralık ihaleler yapılabilir mi?

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki gelişmeler, bir dönüm noktası olabilir. Yolsuzluk ve keyfi uygulamaların sonunu getirebilir. Bu bakımdan önem taşıyor. Ülke genelindeki Belediyeler üzerindeki sis perdelerini kaldırabilir ve yeni bir anlayış ortaya koyabilir.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Cumhuriyet Savcılarına büyük görevler düşüyor.

Adaletin yerini bulacağına inanıyorum

Gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!