USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KENAN EVREN'İN CENAZE TÖRENİ

11-05-2015
Google News

       Bugün gibi hatırlıyorum 12 Eylül sabahını.

       Kenan Evren'in Radyo'dan yankılanan sesiyle şok olmuştuk.

       Devletin Bölünmez bütünlüğü tehlikeye düştüğü   İçün? yapmıştı darbeyi.

       Radyolar kahramanlık marşlarını çaldı, günlerce, haftalarca..

       Televizyonların ilk haberlerinde boy gösteriyordu Evren ve arkadaşları.

       Kahramanlık marşları eşliğinde, yapılıyordu en acımasız işkenceler.

       Cezaevlerinin  odaları devletin bölünmez bütünlüğüne kast edenlerle(!), onlara yardım ve yataklık edenlerle(!) dolup taşıyordu.

       Mahkemeler kurulan  idam sehpaları için kurbanlıkları peş peşe karara bağlıyordu.

       Çocuk yaştakilerin yaşları vicdanını yitirmiş, ya da baskı altında tutulan doktorlar tarafından yaşları tashih edilerek büyütülüyor, yağlı iplikler boyunlarına geçiriliyordu.

       Solcular, sağcılar, komünistler, ülkücüler için işkence yöntemleri aynı, işkence edenler farklıydı. Sağcısı, solcusu bir olup devletin bölünmez bütünlüğüne kast etmişti(!)

      Yasalar, kanunlar dört komutanın dudaklarından dökülen cümlelerle sınırlıydı. İdam cezaları jet hızıyla imzalanıyordu. Yıllar sonra Evren  imzaladıkları idam kararları için idamlarını imzalamayıp da besleyecekmiydik ? söylemini kullanacaktı.

       Diyarbakır'da, Bayrampaşa'da, Sağcanlar'da, cezaevlerinde en acımasız, en çağ dışı işkenceler emin eller tarafından yapılıyordu.

       Kenan Evren'in ismi mahallelere, okullara, sokaklara verildi. İşini sağlama almak isteyenler çocuklarına Evren ismini verdi.

       Gün geldi devran döndü. Kenan Evren ve arkadaşları yargılandı.

       Kenan Evren ölüm döşeğinde iken, Mahkeme bir zamanların kahraman komutanını müebbet hapse ve rütbelerinin sökülerek er unvanına  indirilmesi haberleri bültenlere düştü.

        Gazeteci  Naci Sapan son köşe yazısında;

        Darbeci Kenan Evren için nasıl bir cenaze töreni yapılacak?

        Devlet töreni mi?

         Ailesi tarafından sade bir tören mi?

         Kimler katılacak?

         Nasıl bir cenaze töreni yapılacak?

         7 Haziran seçimleri öncesi çok önemli bir sınav

         Özellikle de siyasiler için önemli bir sınav olacak.

         Seçmen kitlesini önemli ölçüde etkileyecek bir tercih var siyasilerin önünde.

        Tartışmaya açık bir durum var ortada.

        Bakalım nasıl olacak??

         Sözleri ile  konuya değinmiş.

         Diktatörlerin sonu hep böyle olmuyor mu?

         İktidarlar ve  muktedirlik  liderlerin başlarını döndürmemeli.

         İnternet medyasında  yazılanları okuyunca

         Geç de olsa diktatörlerin, darbecilerin manevi de olsa kamuoyu vicdanında en büyük cezayı alacaklarına inandım.

         Evren'in cenaze töreni nasıl olacak ben de merak ediyorum.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..