USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

KHK Mağdurları!

11-10-2020
Google News
OHAL kapsamında son kanun hükmünde kararname Resmi Gazete ‘de yayımlandı. KHK ile çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi. En büyük ihraç 8 bin 998 kişi ile Emniyet'te yaşandı. TSK'dan ise 6 binden fazla astsubay ihraç edildi.

Ocak 2020’de yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’na göre OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile 131 bin 922 "tedbir" gerçekleşti. OHAL’de en az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı, 3 bin 213 personelin rütbesi alındı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'da FETÖ ile mücadele kapsamında bugüne kadar 20 bin 77 terörist içimizden temizlendi, bin 243 kişinin rütbesi geri alındı" dedi

OHAL sürecinde toplam 204 medya kuruluşu kapatıldı. Bunlardan 25’i hakkında kapatma kararı iptal edildi.

Kapatılan 179 medya kuruluşu arasında 53 gazete, 37 radyo istasyonu, 34 televizyon, 29 yayınevi, 20 dergi ve 6 haber ajansı bulunuyor.

Raporda, "Okulları kapatılan, mezuniyetleri geçersiz sayılan, askeri okullardaki öğrenciler, polis okulları öğrencileri, diğer kamu ve özel kurumlarda KHK’larla mağdur edilenlerin sayıları da yukarıdaki rakamlara ilave edildiğinde, doğrudan mağdur olanlar 250.000’i geçebilmektedir." ifadeleri yer aldı.

Çevremizde çok sayıda insan açığa alındı1

Kurunun yanında yaş da yandı.

Önceki gün bir tanıdık göz yaşları arasında “görevime döndüm” müjdesini verdi

Ağlayamayanlar, acısını içine dökenler de azınlıkta değil.

Kamu görevinde belli bir yerdesiniz, bakmakla yükümlü, geçindirmekle sorumlu olduğunuz bir aileniz, okuyan çocuklarınız var!

Ve bir anda kendinizi açıkta buluyorsunuz..

Bu durumda çok tanıdık var..

Biz, düzene karşı olan, devletin ve ülkenin bölünmez bütünlüğüne karşı olanların savunuculuğunu yapmayacağız.

Ama birini açığa alırken empati yapılmasını istiyoruz.

Sağlam deliller olmadan, insanın ekmeğiyle, çocuklarının geleceğiyle oynamak ne kadar vicdanı olabilir?

Kayyumlar döneminde onlarca kişi belediyelerde işlerinden uzaklaştırılmış, çoğu dava açmış ve bekliyor.

İşlerinden uzaklaştırılan, işlerine son verilen amirler, daire başkanlarının bazılarını dar alanlarda cafe işlettiklerine tanık oluyoruz.

Geçen gün ismi bende saklı bir genel müdür yardımcısı ile tesadüfen il dışında bir mekanda karşılaştım.

Durumu içler acısı.

Suçu varsa içeri girsin, cezasını çeksin!

Buna kimsenin diyeceği bir şey olmaz.

Ama tüm aileyi, çocukları cezalandırmak ne kadar vicdani.

O çocukları ve çevresini doğup büyüdükleri topraklarda ülkelerine düşman yetiştirmek ne kadar mantıklı?

Geçmişte boşaltılan köyler, sokağa belirsizliğe gönderilen vatandaşlar,

Bölgede herkesi potansiyel suçlu, terör yandaşı görme yanlışlığı,

Ve tüm sorunların silahla çözülebileceği düşüncesi,

40 yıldır, yapılan mücadele için harcanan milyar dolarlar,

Ülkeye verdiği zararları saymakla bitmez..

Ötekileştirme ve ayrıştırma politikaları, sorunlar üzerinden siyasi rant sağlama çabaları, Türkiye Cumhuriyetine zarardan başka ne yararı olabilir?

Sefalete itilen vatandaşın açlığa, cehalete mahkum edilen çocukların vebalini kim çekecek?

İşten atılan, sefalete mahkum edilen bir babanın yerine birkaç dakika geçip empati yapmak lazım.

Kanun Hükmündeki kararname ile delisiz görevinden ihraç edilen 12 bin 680 kişi görevine iade edildi.

Yıllar sonra pardon, işine dönebilirsin derken, geçen yılların acısını, çocukların kaybolan istikballerinin bedelini kim ve nasıl ödeyecek?

İşlerinden uzaklaştırılanlar suç işlemişlerse, cezalarını yasaların öngördüğü şekilde adalet mekanizmasının gerekleri doğrultusunda cezalarını çekmeli.

İnsanları açıkla sınamanın, terbiye etmenin Türkiye gibi güçlü bir ülkeye gerçekten yakışmıyor!

Suçu olmayan kamu görevlisi vatandaşların görevlerine iade edilmesi gerektiğini düşüyorum.

KHK Mağdurlarının durumu yeniden gözden geçirilmelidir!.

Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!