USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Kurumlar ve Makamlar...

22-04-2018
Google News

       Bu da nereden çıktı diyecek okuyucular  olacak!

     Uzun süreden beri yazmak istiyordum, kısmet bugüneymiş?

     Kurumları kurumsal hale getiren kurum amirleridir. İşlemez hale getiren de onlardır.

     Makamları, makam yapan da, makam sahipleridir.

     Makamlara, halka hizmet için oturduklarını bilenler, hem sevilir hem de başarılı hizmetler verir ve kalıcı eserler bırakır.

       Kurumların ve makam kapılarının önünde duranların, halkla, vatandaşla ilk yüz yüze gelenlerin kurumların aynası olduğu için önemlidir.

     Gelişmiş, özel firmaların halkla ilişkilerini yürüten birimlerin, profesyonelliği dikkate alınırsa mevzu daha iyi anlaşılır.

       Olayın özü takdir yetkisinin kullanma ölçüsü ile alakalı.

        Makam sahipleri; makam kapılarında duran kişilere takdir yetkisini sınırsız verirlerse, hem hizmet edecekleri vatandaşlara, hem alt hizmet birimlerine sıkıntı verme yollarını, kendilerine de zarar verme kapılarını açmış olurlar.

       Makam ile vatandaş arasında diyalogda yetkili olan, düzenleme ve makam sahibinin işlerini kolaylaştırmakla yükümlü olan, makam kapısı görevlisi, makam sahibinin yetkilerini kullanma hakkına sahip olduğunu, çevreye lanse etmesi, o makam sahibi için tehlike haline gelir.

       Makam sahibi takdir yetkisini, sadece kendisi kullanmalıdır düşüncesindeyim. Çevresine yetki vermesi doğal ve işleri kolaylaştırıcı bir yöntem olarak, vatandaşa hizmet akışını hızlandırır.

        Önemli konularda görüş alınabilir, ortak akıl yürütülebilir. Ama, takdir yetkisi sadece makam sahibinin olmalıdır. Çünkü günahı da sevabı da  ona ait.

      Sahi durup dururken nerden çıktı, kurum, makam yazısı?

      Gözlemlediğimiz gelişmeler var.

      Ve bazı alanlarda aşırı derece de takdir yetkisi kullananlar var gibi yansıyor dışarıya.

      Ya da vatandaş dışarıdan bakınca öyle mi görünüyor acaba?

      Sevilen, saygı duyulan makam sahiplerinin ve kurum amirlerinin bu konularda biraz daha hassas olmaları gerekir diye düşünüyorum.

      Efendim bizden yazması!

      Kıssadan hisse alacaklara selam olsun!..

  

        

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..