USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mahalle Bakkallarına Yazık!

05-02-2019
Google News

 Mardin´de marketler zinciri türedi.

Neredeyse her sokakta bir market.

Süslü püslü bir dekorasyon, ürünlerin itina ile raflara dizildiği koca marketler.

İlçelere de yayıldı. Her gün mantar gibi biten marketler.

Önce cadde üzerindeki manavlar bir bir  kepenk indirdi.

Sonra mahalle aralarındaki bakkal amcalarımız yenik düştü, büyük sermayeli zincir marketlere.

Vatandaş olarak, mahalleli olarak, promosyon ürünlere sattık bakkallarımızı, dostlarımızı, değerlerimizi.

Geriye dönüp baktığımızda mahalle aralarında can çekişen, birkaç bakkal kaldı.

Cadde üzerinde de kirli sakal bırakmış birkaç manav.

Hani mahalle aralarında oynarken, annelerimizin bizi emanet ettiği, güç aldığımız, sıkıntıya düşünce ?Bakkal amca? diye medet umduğumuz bakkal amaçlarımız, yok artık!

 Yerini asık suratlı, kasa başında oturmuş, bir eli yazar kasada bir eli poşette duran, görevli.

Mallar, ürünler uzaklardan gelir, bilmediğimiz büyükşehirlerden. Para post cihazlarıyla dışarıya, başka illere, kelli felli zincir market sahiplerine gider.

Zincir markerlerin albenili raflarına dizilmiş cicili bicili ürünlerin davetkar görüntüleri arasında dolaşırken, ihtiyacınız olmayan ürünlerden de aldığınızı görürsünüz?

Markette en fazla iki kişi çalışır.

Biri ürün dizer, diğeri hesap alır.

Ve paralar babalarını bulur usulca.

Belediye başkanları neden ruhsat verir bu marketlere hala anlamış değilim.

O büyüklükteki bir marketin, kente sağladığı istihdam ve katma değeri hiç düşünmezler mi başkanlarımız?

Zincir marketler vatandaşa ne kazandırıyor.

Mahalle bakkalını, sokak manavını, çarşı esnafını bu dev makine çarkları arasında neden ezdiriyoruz?

Ben başkan olsam, ruhsat vermem. Ruhsat verdiklerime şart koşarım. Büyüklüğüne göre istihdam şartı getiririm.

 Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, lütfen bu konuya sahiplenin. Bir kaç yıl sonra ?eyvah? diyeceğimiz  günler olacak.

Bundan sonra ruhsat vermeyelim.

Bundan sonra küçük esnafı, mahalle bakkalını, çarşı manavını destekleyelim.

Vatandaş olarak da bize görevler düşmüyor mu?

Elbette düşüyor.

Lütfen alışverişimizi bakkal amcalardan, istihdam yaratan marketlerden, çarşıdaki manavlardan yapalım.

Vereceğiniz birkaç kuruş fazla paranın, yaşadığınız kentte kalacağını ve katma değer  sağlayacağını unutmayın!

Bakkal amcalarımıza kıymayın efendiler!..

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..