USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mardin´de Hentbol!

24-02-2019
Google News

Mardin´de, Kadın Hentbol  1. Lig´inde zirveye mücadele eden iki takım var.

          Mardin 1947 Sağlıkspor ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Hentbol takımı.

          Kulüp başkanlığını yaptığım Sağlıkspor, mütevazi bir kadro, harcama, amatör bir ruh ve profesyonel bir anlayışla rol model olmayı da omuzlayarak, hentbol çevrelerinin konuşulan ve beğenilen takımı haline geldi.

          Hentbol transfer döneminde, teknik direktör arayışına giren MBB´sine, Sağlıkspor´u çalıştıran ve beni yanıltan bir teknik direktörün telkinleri ile Mehmet Ali Çeliksoy´u önerdim. MBB  Çeliksoy ile sözleşme imzaladı. İmza aşamasına gelen başka  bir teknik direktörün günahını bilmeyerek de olsa almış oldum.

         Çeliksoy hocanın Mardin´e ikinci gelişiydi. İlk gelişinde de tanışmıştık. Projeleri ve hedeflerini anlatınca etkilemişti.

          Birinci gelişinde, 1903 Erkek Hentbol Takımını kısa süre çalıştırdı. Kulüp başkanı Kadri Kerimoğlu çalışmalarını beğenmediği, Çeliksoy ile kısa sürede yollarını ayırdı. Çalıştığı ücreti burada yazmayı etik bulmuyorum.

         Çeliksoy, MBB ile anlaşma yapmadan önce ve sonrasında, alt yapıya ince dokunuşlar yapacağı sözünü vermişti. Mardin´de ve bölgede hentbol sporunun yerleşmesine ve  kendi deyimi ile ?Okullarda ve gençlik merkezlerinde gerçekleştirdiğimiz spor eğitimi çalışmalarıyla da bölge çocuklarına bizim tabirimizle ?´başaklara´´, dokunmak, rol model olmak ve yön verebilmek istiyoruz. Bunu da başarabilirsek kendimizi başarılı sayabiliriz. İşimiz zor ama, bir o kadar da zevkli ve mutluluk verici. Bu çalışmalar benim ve ekibim için itici bir güç aynı zamanda.? Vurgusunu yapıyordu.

       Gelelim asıl meseleye;

        Sayın Çeliksoy´un hentbol teknik adamlık vasfının bitmek üzere olduğu, yada tökezlediği bir dönemde, MBB Spor yönetimine önermekle hata yaptığımı şimdi daha net görmeye başladım.

         Evet MBB Kadın Hentbol takımı, hem takım olarak hem bireysel sporcu bazında oldukça güçlü ve iyi oynayan ve formalarının hakkını veren bir ekip.

         Çeliksoy, Giresun Görele Kadın Hentbol takımına önce zirveyi, ardından şampiyonluğu kaptıran bir teknik adam.

         Önceki gün yapılan yıldızlar müsabakasında, yanı alt yapıda MBB maalesef tökezledi.

         İddia ediyorum; MBB Hentbol takımını, hentboldan anlamayan birine teslim etsinler, Görele ile 40 defa karşılaşsa 39´nu alacak. Sporcular yanlış taktik kurbanı oldu.

          Bir yerine üç kaleci, neredeyse 3 takım oluşturacak bir sporcu ordusu ve Lig´in zirvesine çıkamayan bir takım.

          İşte burada teknik bir hata var. O takım, deneyimli bir oyuncuya teslim edilseydi, şimdi birkaç puan ile lider olurdu.

          Bir teknik direktörün alacağı ücretin ballısını alan Çeliksoy,  yanına 3 yardımcı, iki koordinatör alınca, haftanın 1-2 gününde takımın başında bulunmayı yeterli buluyor. Uçakla gidiş gelişler, yıldızlı otellerde konaklama! Keyifler iyi rahat  yerinde.

          Bunları ne oldu da yazıyorum?

          Sayın Çeliksoy, belediyenin tüm imkanlarını kullanırken, günü kurtaramaya çalıştı. Okullarda, gençlik merkezlerinde sporcu arayışına girdiği falan yok.

          Küçüklerde ve yıldızlarda bir galibiyeti yok. Galibiyet alamadığı için de, rakibi Giresun Görele Kadın Hentbol takımı, mağlubiyet almaz ise yaklaşık 1 puan farkla lider tamamlayacak,. Görele´nin, Kastamonu´nun, Elazığ´ın, Sivas´ın, Antalya´nın güçlü bir alt yapısı var. Ama Mardin´in yok! Şov yapmaktan altyapı oluşturmaya zaman kalmıyor!

             Ömerli Yatılı Bölge Okulunun, hazır hentbol takımını getirip sahaya çıkarmakla, alt yapı oluşmayacağı gibi, Ömerli beden eğitimi öğretmenlerinin emeğine konmak haksızlık ve emeğe saygısızlıktır.

         Lig´in başından beri bunları yazmak istedim. Rakip takım, çekememezlik, hazımsızlık denirdi. Sayın Çeliksoy, MBB bünyesinde Hentbol Sporunun önünü kesti. Profesyonel sporcular gittiği anda içi boş, altyapısız ve çökmüş bir hentbol takımı ortaya çıkacak..

          Bunda benim de günahım var.

          Murat Dur´un büyük günahı var.

          Ben günah çıkarırken, sayın Çeliksoy işin kaymağını yemeğe devam ediyor..

          Hentbol camia ve otoritesinin, bitti dediği yerde, yeşermek herkese nasip olmaz.

           Benimkine  günah çıkarmak derler?

         

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!