USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları

21-06-2019
Google News

           Mardin´de görev yapmış, her gönüle yüreği ile, beyni ile, gözleriyle dokunan, kucaklayan Vali Fikret Güven.

           Uzun yıllar, basın ve halkla ilişkiler müdürlüğünü yaptığım, baba Vali Fikret Güven.

           İnsanları, yüreği ile kucakladığına tanık olduğum.

           Yardıma muhtaç insanlara, yaşlılara, hastalara şefkat ile  yaklaşan, gözleri dolu dolu onları dinleyen Vali Fikret Güven.

          Mardin´i ve Mardinlileri  unutmayan, yaşamında özel bir yeri olduğuna inandığım bir hizmet ve gönül adamı Vali Fikret Güven.

         Bir süre önce, Mardin ve Turizm, konulu yazım üzerine aradı beni.

         Hiç beklemediğim bir anda.

         Tok, babacan sesini duyunca sevindim.

         Vali Güven, güzel bir konuya değindiğimi, ancak bazı hususları da dile getirmem gerektiğini inandırıcı ve zengin anlatımı ile söyledi.

        özlemiştim o babacan sesi.

       Mardin farklıdır, Mardin insanı farklıdır. Hem donanımlı hem vefalıdır dedi.

       Ortak  kültür, dil  ve inanç zenginliğinin temelinde, Cumhuriyetin kazanımlarının yattığını uzun uzun anlattı.

         Birlikte görev yaptığımız dönemde, anlatma gereği duymadığı, çocukluğunu, gençliğini hayata sarılışını ve Mardin´deki hizmet anılarını anlattı.

      Hizmete damga vuran anılarına tanıklığım vardır.

     Tanık olduğum Başbakan Mesut Yılmaz´dan bir hizmet talebini hatırlattım. Mardin´e gelen Başbakan Mesut Yılmaz´a valilik makamında brifing veriyordu Vali Güven. Hava alanı ve Hükümet Konağı inşaatları yarım kalmıştı. Başbakan Mesut Yılmaz ? Benden bir hizmet isteyin. Hangisinin tamamlanmasını istiyorsunuz? demişti. Vali Güven, titrek sesi ile ? Hava alanı benim şerefim, Hükümet Konağı da Sizin Şerefiniz Sayın Başbakanım? cevabını vermişti. Ve başbakan Yılmaz hemen talimat vermişti. ?Mardin´i kaleden düşen taşlardan dolayı afet bölgesi kapsamına  alın? diye. Altı ayda 6 yıllık bütçeye eşdeğer kaynak sağlanmıştı. Hem havaalanı hem de hükümet konağı kısa sürede hizmete girmişti.

      Vali Fikret Güven, Mardinlilerin zamanın Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu´ya teşekkür borçlarının olduğunu söyledi. 6 aylığına Mardin´i afet bölgesi statüsüne Sayın Yaşar Topçu almıştı. Sonra ekledi. ?Mesut Yılmaz´da Yaşar Topçu´da halka karıştı. Önemli olan cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmaktır. Mardinlilerin en büyük değerleri de cumhuriyet kazanımlarıdır.?

     İyi ki Mardin ve Turizm yazısını kaleme almışım.

      Böylelikle görev yaptığım ve  saygı duyduğum Vali Fikret Güven ile görüşmeme vesile oldu.

     Cumhuriyetin kazanımlarına, bu toprakları vatan edinen insanlara değer veren, saygı duyan bir yaşam felsefesini ben çok anlamlı buluyorum.

      Tıpkı Vali Fikret Güven´in önem verdiği, saygı duyduğu gibi.

       Sizin gibi valilere  memleketin çok ama çok ihtiyacı var.

      Yaşasın Cumhuriyetin kazanımları..

       Yaşasın Cumhuriyet!

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!