USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Mutluluk Nedir?

03-10-2017

  Her insan hayat içerisinde fark yaratmak için yer alır. Her şey birbirinden nasıl farklıysa insanlar da birbirlerinden farklıdır, hepsinin de farklı bir rengi vardır hayatı gökkuşağına çeviren?

   Dünya kolay bir yer değildir ve asla da olmayacaktır. Yaşanılan her zorluk karşısında biraz daha sinen ve mutluluğunu kaybeden insan neye göre mutsuzlaşır çok merak ediyorum doğrusu? Mutluluk kolay yaşamakla alakalı değildir bence, hele de parayla hiç değil! Mutluluk huzur ile mümkün olur ancak ki huzurlu olmaya tek çare de vicdan rahatlığı ve karşılıksız sevgidir.

   İnsanlarda uzun zamandan beridir gözlemlediğim ve hayretler içerisinde kaldığım bir durum var; insanlar sevgiyi, yardımlaşmayı, tebessümü, hoş sohbeti sırf çıkar uğruna yapmaya başlamışlar, bir kısmı da karşılığı varsa yapıyor bunları. Düşünebiliyor musunuz bir şeyi çıkar uğruna yapacak ya da aynı karşılığı bekleyerek yapacak kadar basitleşmişiz. Eminim okurken size de çirkin gelmiştir.

   Aslında işe kendimizi severek başlasak belki de daha basit olacak dünyadaki herkesi ve her şeyi karşılıksız olarak sevmek. İlk önce kendimizi sevmek ifadesi bencillik olarak algılanmasın, Allah bizi sevdi ve yarattı, ilk başta bunun idrakine varıp kendimizi seversek bu düstur ile daha geniş bakacak, bakış açımızı genişlettiğimiz gibi gönlümüzü de geniş tutacak ve daha huzurlu olacağız eminim!

   Düşünsenize bir insanı sevmeniz için neden onunda sizi sevmesine gerek duyasınız ki bu sevgi sizin gönlünüzün meyvesi neden tatlı tatlı yemeyesiniz? Çiçek açan tebessümlerinizi neden karşıda ki durgun diye gizleyesiniz? Sizin olmasa bile bir çocuğu neden sevmeyesiniz? Neden sevmek için illa da kurallar zinciri koymak zorunda olasınız kendinize? Ömür geçiyor, düşüncelerinize çiçek tohumları ekin yeşersinler, kim ne düşünür acaba diye saklamayın içinizdeki çocuğu, aptal diyecekler diye insanlara yardım etmekten vazgeçmeyin, sağır edin kulaklarınızı kötü cümlelere, bazı insanlar sizin gibi düşünmedi diye düşman olmayın öyle hemencecik dünden hazırmışsınız gibi ve gülümseyin kötülüğün alayına inat!

   Bütün olumsuzluklara ve acılara rağmen gülümseyebiliyorsa insan, vicdanı rahattır, kafasında kırk tilki dönmediği için huzurludur. İyi veya kötü her şeyin Allah´ın iradesiyle olduğunu biliyordur ve ona bahşedilen kalbi sadece temiz sevmek için kullanmayı çoktan öğrenmiştir. Gülümseyin ama gerçekten gülümseyin?

  Olur da bir gün size mutluluk nedir diye sorarlarsa deyin ki; mutluluk herkesi ve her şeyi karşılıksız sevmektir?