USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı

08-06-2021
Google News

 

Sahil görüntüleri içimizi acıtıyor!

Deniz salyalarını kusmuş,

Bilim insanları Deniz Hıyarlarını yok ettik diyor!

Bilginler, denizleri çöp alanı kullandığımızı söylüyor!

Ve deniz, hıyarları  rant adına tüketenlerin, denizi çöp alanı sananların yüzüne  kocaman kocaman tükürüyor!

Anlayan var mı bilmem?

Geçen yıl, Mersin- Tece Sahillerinde gördüğüm köpükleri sosyal medyada paylaşıp, Valilik, Belediye ve Sahil Güvenliği göreve davet etmiştim.

Sahil Güvenlik Görevlileri ve Belediye ekipleri sebebini araştırmak yerine, sahile sandalye koyan site sakinlerine ceza kesme yoluna gitti.

Salya Marmara Denizini sardı, Ege tehlike altında.

Lüks otellerin, gemilerin atıkları denize boca ediliyor.

Soran sorgulayan yok, ya da sorgu ve önlem iş işten geçince akla geliyor.

Dünyanın en güzel ülkesi göz göre göre tahrip ediliyor

Beton yığınları, meraları, yakılan ormanlık alanları bitiriyor, yok ediyor..

İnşaat ruhsatları, tapular  nasıl veriliyor?

Araştıran yok, soran, sorgulayan yok!

Denizlerde  tehlike çanları çalınca, önlemler, planlamalar, acil plan eylemleri devreye giriyor.

Ya ormanlarımız?

Yerli ve yabancı firmalara, maden arama şirketlerine peşkeş çekilen ormanlarımız ne olacak?

İklim değişti, kuraklık baş gösterdi.

Bir milyon ağaç dikme kampanyaları..

Mardin’de kaçak taş ocaklarında kaç milyon ağaç yok oldu bilen var mı?

Orman köylerinde, kaçak taş ocaklarına 7-8 yıl suskun kalanların vicdanları rahat mı?

Ve ardı ardına açılan rant kokan taş ocakları, köylerin dengesini bozarken, ormanların vasfını kaybederken seyredenler gelecek nesillere nasıl bir çevre bırakacaklarını düşünüyorlar mı?

Savur İlçesinin İçören Mahallesindeki ormanlık alanların, sit alanların, kaya mezarların nasıl tahrip edildiğini defalarca yazdım.

Ben yazdıkça, taş ocaklarının sayısı arttı,  etrafa yayıldı.

UNSECO gündemine gelen Tur Abidin üzerindeki platoları taş ocakları  sardı.

Kimsenin umurunda değil?

Çünkü siyasete sırtını dayamışlar var!

Çünkü çevreyi umursamayan rantçılar var!

Çünkü ocaklardan çıkan olgunlaşmamış taşları, satın alan ve kamu binalarında kullanılmasına göz yuman kuruluşlar var!

Denizleri bitirdik,

Sıra ormanlara geldi.

Denizler salyalarını, kirletenlerin yüzüne vurdu.

Ormanlar kuraklıkla durun diyor, SOS veriyor!

Denizleri kurtarma çalışmaları başlamışken,

Ormanları unutmayalım.

Ormanlarla yeniden barışmak, denizleri temizlediğimiz kadar kolay olmayacak..

Ormanları eski haline getirmek yüz yılı alır..

Kuraklık ve kıtlıkları da göz ardı etmemek gerek …

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!