USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Örnek Bir Vali Profili

13-05-2024

Yıllar önce Mardin Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yaptığım dönemde, birlikte görev yaptığımız, çözüm üretkenliği, başarı ve patrik yönetim anlayışı ile dikkat çeken Vali Yardımcısı Kemal Kızılkaya,  Siirt Valisi oldu.

Başarı merdivenlerini, bilgisi, çalışma gayret ve azim  ile tırmanan ender mülki idare amirlerinden biri.

Siirt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Durak, Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay ve Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Türkan ile birlikte, Vali Kızılkaya ziyaret ettik.

Ziyaret öncesi ve sonrasında Siirt’in tarihi sokak ve mekanlarını, çarşı-pazarını  gezerken, Vali Kızılkaya’ya dair, çok güzel ve olumlu, hizmette ve vatandaşa dönük halk valisi olma çıtası sınırlarını da aşan sözler, söylemler duyduk.

Vali Kızılkaya, Siirt’te kısa süreli de olsa, kayyımlık yaptı.

Siirt sokak ve caddeleri, en temiz en bakımlı hallerini bu dönemde buldu.

Siirtliler, “Vali sabah namazı vaktinde kalkar, esnafın içine karışır, hasbihal eder, temizlik görevlilerinin çalışmalarına tanık olur, sorunlarını dinler, sonra belediye veya valilik makamına geçer” diyor.

Siirt sokaklarında sohbet ettiğimiz bir vatandaş; “Vali bey, Kayyımlık döneminde Belediye’nin borçlarını hafifletmiş” diyor.

Bir başka vatandaş “İş başına gelen DEM’li Başkan,  bize borç yükü olmayan bir belediye devreden Vali Kızılkaya için Allah razı olsun diyormuş” şeklinde söze giriyor.

Siirt Belediyesindeki kiralık araç ihalesini iptal eden, belediye kaynaklarını en iyi şekilde ve yerinde kullandıran  ve belediyenin borcunu yüzde 30 oranında  hafifleten Vali Kızılkaya, kayyımlık döneminde de örnek bir yönetim sergilemiş.

Kibirden uzak, sosyal yaşamında düz  vatandaş, yönetimde hızlı karar verebilen, sorun çözmede pratik ve güler yüzlü bir halk valisi profili sergiliyor Vali Kızılkaya.

Vali Yardımcılığı ve kaymakamlığı döneminde de gösterişten uzak, vatandaş odaklı hizmetin tarafı oldu her zaman.

Vali Kızılkaya’nın makam odasının salona bakan kapısı açık duruyor.

Sade ve gösterişsiz bir makam odası.

Gizli saklı mevzuların konuşulmadığı şeffaf bir makam odası.

Görünen o ki;

Siirt ve Siirtliler çok şanslı…