USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Seçimi Kim Kazandı

24-06-2019
Google News

          İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri,  vatandaşın zamanını gerekenden fazla aldı, ülkenin gündemini meşgul etti.

         Ve hukuki dayanakları her kesimde tartışma yaratan YSK´nın iptal kararları, yeni lider yarattı.

          Seçimi bana göre, demokrasi kazandı, hukuk kazandı, sadelik kazandı, kucaklaşma zihniyeti kazandı, sevgi kazandı, barış, uzlaşma  alçak gönüllülük kazandı, millet kazandı, halk kazandı, Türkiye kazandı.

         İstanbul´a akın eden, il, ilçe başkanları, kanaat önderleri, aşiret liderleri, milletvekilleri, din adamları, imamlar, cemaatler, büyükşehir belediye seçimlerinin İstanbul ile sınırlı kalmadığını, bir Türkiye seçimi görüntüsüne taşıdıklarının farkına varıldı mı acaba?

       Yerelde de tanık olduğumuz örnekler var. Partisi tarafından desteklenmeyen bir ilçenin belediye başkan adayının rekor oyla koltuğuna oturduğunu gördük. Başarının temelinde sevgi vardı, kucaklaşma vardı, insanlara dokunma vardı. Abdulkadir Tutaşı örneği.

       Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasi kumar oynadı ve bedeli ağır oldu. Erdoğan´ı yanlış yönlendiren siyasi danışman ve kurmaylar,  gerektiği  zaman ?Kral çıplak? demenin erdem olduğunu bilmeleri ve anlamaları için  liderlerine illa da ağır bedel ödetmeleri mi gerekiyordu.

       İstanbul´da, taşra teşkilatlarının gövde gösterilerinin ters tepki görmesi kadar doğal ne olabilir. Siyaset deneyimi yüksek bir dostumu aradım ve çalışmaların nasıl gittiğini sordum. Aldığım cevap seçim sonuçlarının fotoğrafını gösteriyordu. ?Ziyaret ettiğimiz hemşerilerimiz ne işiniz var burada, oy vicdandır, hatırı olmaz.? Tepkisi ile kartlaştıklarını söyledi.

     Seçimi kazanın kişilerle bağdaştırmanın yanlış olduğuna inanıyorum. Seçimi, hakkın, hukukun, gelecekten beklentilerin, umudun, tarafsızlık ve şeffaflık beklentilerinin, temiz siyaset özleminin kazandığını düşünüyorum.

     Türkiye siyaseti yeni bir dönemece girdi. Siyasi gelişmeler, kaybedilen siyasi kumarın ardından, ortaya atılacak yeni kartlara gebe.

     İktidar partisi 13 bin oy farkı ile kaybettiği İstanbul seçimlerini hazmedebilseydi, bugün 800 bin farklı  bir seçim sonucu ile yüzleşmeyecekti.

     31     Mart´ta İmamoğlu seçimi kazanmıştı

     23 Haziran´da ise Erdoğan kaybetti.

     İktidar partisi, aynı düşünce ve tavır ile devam ederse, Türkiye´nin yeni liderini de belirlemiş olacak.

     Sayın Erdoğan´ı lider yaban zihniyetin farklı bir versiyonunun, yeni bir lider yaratması kadar doğal ne olabilir ki?

     Şimdi birlik zamanı!

     Tüm siyasi aktörlerin, ülkenin kalkınması ve ekonomisinin düze çıkmasına odaklanmasını bekliyoruz.

Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!