USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Sporun Gücü

03-02-2019
Google News

Bu hafta sonu dolu dolu geçti.

İki spor karşılaşması ve mutlu  bir hafta, gençlerin, çalışanların taraftarların tezahüratları arasında geçen bir hafta sonu.

Bir gün önce 1.Lig Kadın Voleybol müsabakalarını izledim. MBB Kadın Voleybol  takımı, İllerbankası Kadın voleybol takımı müsabakası nefes kesen cinstendi. Setler takımlar arasında gidip geldikçe, taraftar ve seyirciler de hop oturup, hop kalktı.

         Şimdiye kadar seyrettiğim, izlediğim en nefes kesen Voleybol müsabakalarından biriydi diyebilirim. Beni sevindiren bir başka husus, taraftarın, seyircinin takımına sahiplenmesi, galibiyetine sevinmesi ve salona doluşmasıydı.

         Bir gün sonra da Bölgesel Amatör Lig´inde zirveye oynayan iki takımın  mücadelesini ve dışarıya, yani taraftara yansımalarını seyrettim. Muhteşemdi. Sahaya atılan her adım tribünleri titretiyor, dökülen her damla ter taraftarda heyecan ve sevinç dalgaları oluşturuyordu. Özlenen tablo, yılların derinliklerinden akıp gelen görüntüler. Sporun hayatı fulü olmaktan çıkaran gücü. Sosyal dokunuşların yaşama kazandırdığı renk cümbüşü.

         Adnan Avuka ağabeyi sahada kalenin arkasında görünce yıllar öncesine daldım. Elimizde fotoğraf makineleriyle Mardinspor´un güzel pozisyonlarını ve atacağı golleri çekmek için beklediğimiz yıllar. Heyecandan deklanşöre basmayı unuttuğumuz zamanlar, sinema film şeridi  gibi gelip geçti gözlerimin önünden..

        Yıllar sonra 21 Kasın şehir stadyumunda, yeniden heyecan vardı. Yeniden taraftarlar sahadaydı.

          Tezahüratın odağında haklı olarak, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman vardı. İki yıl içinde Hentbol, Voleybol ve Basketbol kadın liglerinde süper lig´e oynayan üç kadın spor takımı ve Bölgesel Amatör Lig´de zirveye oynayan bir futbol takımı. Bunun yanında, atıcılık, buz pateni, atletizm, satranç bir gençleri benlikleriyle buluşturan onlarca sportif ve eğitsel faaliyet. Gençlik merkezleri, sokak müzisyenleri! Say sayabildiğin kadar, sosyal dokunuşların birbirini ovaladığı, zincirlediği bir şehir.

              MBB´in  3-1 set üstünlüğü ile tamamlanan voleybol müsabakasının hazı henüz tazeliğini korurken, MBB Spor Futbol takımının Siirt İl Özle İdare Futbol takımı ile karşılaştığı 21 Kasım stadında,  önce burukluk sonra da coşkulu anlar yaşandı.

            Son düdük çaldığında, herkes sahadaydı. Vali ve tribündeki taraftarlar, sporcular, teknik heyet. Bu görüntüler özlemimizdi. Hasret kalmıştık.

            Voleybol galibiyetinde kapalı spor salonunda  sporcularla adeta gösteri yapan, Vali Mustafa Yaman, 21 Kasım Şehir stadındaki futbol galibiyetinde de, Vali´den ziyade Mardin Büyükşehir Beldespor  galibiyetine sevinen, coşan heyecanlanan bir Mardinli gibiydi.

            Sporun ve sosyal hayata dokunuşun farkı bu olmalı.

             Harika bir hafta sonu geçirdik.

             En büyük yatırım, insanın huzur ve mutluluğuna yapılan yatırımdır.

             Ne dersiniz?

  

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..