USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Üniversite de sular durulacak mı?

07-12-2014
Google News

 Mardin Artuklu Üniversitesi; kurucu Rektör Prof.Dr.Kadri Balcı'dan sonra entrikalarla günümüze geldi. Dönüp geriye  baktığımızda,akademik makalesi olmayan,ilerlemede,eğitimde,bilimsel araştırmada,genişlemede hep sondan birinci olarak yerini korumuş.

                Gelişmeleri,olumsuzlukları,aksaklıkları baştan beri gören ve her fırsatta dile getiren bir gazeteci olarak,kimi zaman meslektaşlarımın, kimi zaman Mardin sevdalısı ağabeylerimin, kimi zaman  üniversite ile iş yapanların, hatta Kürt aydınların tepkilerini aldım. Ama doğru bildiğim, gördüğüm,doğru duyduğum ve inandığım haber kaynaklarımdan aldığım bilgileri okurlarımla paylaştım.

                 Bir ara okurlarımı baydığımı düşünerek Artuklu Üniversitesi ile ilgili yazı yazmamayı kararlaştırdım.

                 Ama olmadı. Gelişmeler,saltanat, geziler,harcamalar,araç kiralamalar,lüks villalarda Kangal Köpekli yaşamlar, yılın  yarısından fazlasını dış ülkelerde geçirmeleri duydukça ve öğrendikçe tekrar tekrar yazdım.

                 Ve bu günkü gelişmeler,haber kaynaklarımın haklılığını,benim de doğru noktalara temas ettiğimi, bir anlamda haklılığımı ortaya koydu.

                  Keşke Üniversite gelişmelerde, akademik alanda,eğitim kalitesinde  birinci olsaydı da  yazılarım elimde, yüreğimde şişseydi, yazdıklarım için mahcubiyet duysaydım.

                   İl'in Valisini, Belediye Başkanını tanımayan, kurumlar ve kanunlar üstü bir görüntü sergileyen bir Rektör'ün hikayesini yazmaktan çok keyif aldığımı söylemeyeceğim.

                  Ama Üniversitenin geri bırakılmasından duyduğumu üzüntü,İlim yuvası kentin üniversitesine yapılan ihanet beni kahrediyor.

                   Rektör Prof.Dr. Serdar Bedii Omay görevinden YÖK denetleme kurulu kararı ile el çektirildi.

                  Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturmanın  sonuçlarını önümüzdeki süreç içinde göreceğiz.

                  Rektör Omay'a yakın çalışanların ellerini vicdanlarına koyup, doğruları mahkemede ifade etmeleri  gerçeklerin ortaya çıkmasına ve verilecek kararlara ışık tutacaktır.

                  Mesala, Rektörlük binasında CMR cihazının kurulup kurulmadığını!

                  Rektör beyin odasına destursuz giren müteahhidin kim olduğunu ve ne aralıklarla rektör beyi ziyaret ettiğini.(Hani ulu orta Rektörün odasına kapıyı çalmadan girdiği ileri sürülen kişi kim?)

                  MARSEV Vakfı pasifize edilerek yeni bir dernek kuruldu mu? Bu kurulan Derneğe  kimlerin bağış yaptığı,yapılan bağışların nasıl ve kimler tarafından harcandığı.

                  Geleneklerimizde ölenin ve gidenin arkasında konuşulmaz,olumsuz şeyler yazılmaz.

                  Konu eğitim oluca, bilim olunca,bir şehrin geleceğine taş koymak olunca işler değişiyor.

                  Rektör Artuklu Üniversitesi`ni kötü yönetti.

                  Rektörün  makamında saltanat sürdürdüğü söylentileri aldı başını gidiyor.

                  Rektörün  bilim yuvasında konuşanları sürdüğünü, itaat etmeyenleri cezalandırdığını bilmeyen yok.

                   Rektör Mardin'i sevemedi, Mardinlileri sevemedi.

                   Artuklu Üniversitesi kötü ve talihsiz günler yaşadı.

                   Rektörün gidişi, gelişi gibi muhteşem olmadı.

                   Okul arkadaşım,yurt ağabeyim dediği Sayın Arınç, Sayın Gül  ve Sayın Davutoğlu'da, bu saatten sonra çok sahiplenemeyecek gibi.

                   Gidişiniz  Mardin ve Artuklu Üniversitesi  için hayırlı oldu Sayın Rektör.

                     Güle güle gidin demek içimden gelmiyor.

                     Çekin ellerinizi Mardin'in ve Artuklu Üniversitesi`nin üzerinden.

                      Gidin hadi…

                      Yazımı iki özlü söz ile bitirmek istiyorum.

                    

                   Biri hayvanlar, diğeri insanlar için söylenen;

                   Birincisi, Asil olmayan ata çok arpa verilirse,altını kirletir,etrafı kokutur.

                   İkincisi, Makamlar iyi kullanılırsa kişiyi vezir, kötü kullanılırsa kişiyi rezil eder.        

                   Kıssadan hisse…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?! Mardin´in Efsane Valisi.. Artuklu Üniversitesi Kampüsü? Ak Parti ve Fabrika Ayarları..