USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Vali'nin Ardından

12-06-2020
Google News
Gazeteciler, genellikle tayini çıkan valilerin ardından yazar- çizerler.

Vali’nin o il de kaldığı süre içinde yazamadıklarını, daha rahat bir şekilde yazar.

Nasılsa vali gidecektir.

Nasılsa vali ile bir daha karşılaşılmayacaktır.

Etik mi değil mi tartışmasına girmeyeceğim.

Her babayiğidin bir yoğurt yiyişi var!

Her gazeteci vicdanı ile kalemi arasında muhakeme yapar ya da yapmalıdır.

Ben valilerin başarılarını, çalışmalarını hatta başarısızlıklarını o ilden meclise gönderilen milletvekillerinin ve yerel siyasetçilerin; başarıları, çalışmaları ve başarısızlıkları ile örtüştüğüne ya da orantılı olduğuna inanıyorum.

Bir vali çok iyi iken, methiyeler düzülürken bir anda nasıl kötü olur anlamış değilim.

Ya da başarısız ise, ile zarar veriyorsa, bir anda nasıl iyi olabilir bu da zihinleri karıştıran bir durum.

Vali Mustafa Yaman kıvrak bir zeka ve yüksek bir cesarete sahip bir yönetici. Her zaman Mardin siyasi erkanını ikiye bölmeyi ve bir tarafını yanına almayı başarmıştır. Bu durum Yaman’a güç ve taraftar kazandırmıştır. Bir dönem samimi olduğu, kanka olduğu siyasileri bir kenara itip, kapıştığı, didiştiği siyasetçilerle kol kola girmeyi başaran bir vali.

Eğer Büyükşehir Belediyesindeki, yanlışlar, yıpranmalar olmasaydı, Vali Yaman bir 4 yıl daha Mardin Valisi olarak görevini sürdürebilirdi.

Biraz da güç zehirlenmesi yaşanmışlığın gidişte etkisi olmuştur diye düşünüyorum.

Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın gidişine üzülmedim.

Çünkü beklentilerim yoktu!

Çünkü menfaatlerime dokunacak bir durum söz konusu değil!.

Çünkü İhale talebim olmadı, arazi talebim olmadı, kamu arsaları üzerinde ruhsat bekleyen inşaatlara ruhsat beklentim olmadı, parkların bölüşümünde şahsi talebim olmadı.

Vali Yaman’ın gidişine de sevinmedim!

Çünkü kişisel zararını görmedim.

Çünkü vatandaşa yaklaşımını beğeniyordum,

Çünkü spora duyarlılığını beğeniyordum.

Çünkü alıp veremediğimiz bir talep veya bir mevzu yoktu.

Vali Yaman’ın bazı uygulamalarına yeri geldi destek çıktık, yeri geldi karşı çıktık.

Desteğimizi de açık yaptık, karşı çıkışımızı da yüksek sesle dillendirdik.

Suya yapılan zamlar, birinci caddeye dikilen elektrik direkleri, HDP Belediyesi döneminde su depolarının elektriklerinin kesilmesine karşı çıkışlarımız oldu.

Salon sporlarının yaygınlaştırılmasına ve sosyal dokunuşlardan yana olduğumuzu dillendirdik. Ranta uygun alanları ağaçlandırdı, Yeşil Mardin için emek harcadı.

Vali Yaman’ın, yaptığımız haberlere karşı duruşu da saygınlık sınırlarını aşmadı. Karşılıklı sohbet ve eleştirilerde, gazeteci- idareci sıfatına ve kişiliğine saygıda kusur etmedik.

Bir Vali’nin bir ilde 4 yıl kalabilmesi bir başarıdır.

Görev yaptığı il’den nereye atanacağına da siyasi irade karar verir.

Valinin gidişine, yalakalar ve beklentilerine cevap alanlar, belediye ve valilik nimetlerinden yaralananlar (istisnalar hariç) üzülecek!

Amaçlarına kavuşamayanlar da, yeni oluşumda yer bulmak umuduyla sevinecek!

Siyaset, elini yöneticilerin yakasından ne zaman çekecek?

Valiler, ne zaman devletin, kanunun, hukukun valisi olacak?

Bütün mesele burada!

Güle güle sayın vali…

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!