USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Yaşanmışlıklar!..

17-02-2018
Google News

         Farklı zamanlarda farklı duyguların tavan yaptığı anlar oluyor yaşamımızda,

      Bazen en  sevdiğimizin düğününü, hayata gözlerini açan çocuğumuzun hayata tutunuşunu, ilk gülüşünü hatırlarız derinlere dalıp?

         Bazen de yola birlikte çıkılan Candaşların ölümü içimizi burkuyor derinden.  Kaderin hüzünle dansını andıran anlar yaşanır.

            Sokaksız bir köy evinin, kapı eşiğinden arkanıza bakan bir annenin gözlerindeki umutsuzluğu, titrek ellerinin  balans ayarı bozulmuş lastik gibi ritimsiz sallanışı gözlerinizin önünden geçer. Hayıflanırsınız! Boğazınıza düğümlenen  hıçkırıkların en acımasızı belirir. Konuşmak istersiniz, konuşamazsınız.

            Geçmişin acımasız acıları, alnınızda hayat çizgisi olur.

           Hayatta acılarınızı paylaştığınız, aynı kadere sahip olduğunuz kimi zaman eş , kimi zaman dost ve kimi zaman akraba çokgeninde dönüp durduğunuz insanların göçüp gitmesine tanık olmayı, göğüs kafesine sığdırabilmek, beyninize kabul ettirebilmek ne kadar zor?

           Bazen inanmamayı, bazen birlikte göçüp gitmeyi, bazen de inanç ve dirayet sınırlarını aşmamayı düşüp dururuz..

            Yaşantımın en yoksul, en umutlu, en zor üç yılını geçirdiğim Batman´a ne zaman yolum düşerse böyle duygularım taşar.

             Lisemizin adını değiştirdiler?

             Ekmek arası köfte, çay-peynir yediğimiz sokağımızın adı da  değişti.

             Sanat sokağı oldu..

            O sokakta ne ayakkabılar eskitildi ne sevdalar yaşandı!

            Hacı Şirin Camisinin  çamuru tutkal gibi sahasında  okula giden yolumuz.

             Cengiz Topel İlkokulunun bir çırpıda biten, suskun yolu?

             Ve Batman çayının ritimsiz, dalgalı zikzak çizerek Dicle´ye katılma isyanı..

             Tuşlar yine kitlendi. Parmaklar yalpa yapıyor.

             Uzaktan bir telefon darmadağın ediyor, düşünceleri.

            Yürek acısıdır ayrılıklar, şakaklarda zonklama, göğüste daralma hissedilir en babasından. Düşüncelerin en delikanlısı hayal alemiyle kucaklaşır.

            Ve yine yola çıkılır gelinen yere doğru?

             Ah bir geri dönüş olsa zaman tünelinden geçmişlere!

             Yaşanmışlıklara yolculuk olsa!..

             

 

 

            

          

         

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Dünya Barış Günü! Mardin İl Emniyet Müdürü Mahmut Karabulut! Teknolojinin Sultanı, Nalan Kurt Devletin Valisi Bayrak Düşmanı Olur Mu? Gazeteciler ve Basın Bayramı Ya da Dayanışma Günü Mezopotamya Ödülleri! Mardin’de Tıp Fakültesine Zemin! Vali Demirtaş, bir ilki gerçekleştirdi Ormanları Taş Ocakları, Denizleri Salyalar Sardı Ankara’da Dostlar Buluşması! Mardinspor Nihayet! Melankolik Takılımlar! Dara'ya Sahip Çıkma Zamanı Balans Ayarından Etkilendik Mi? Süleyman Bölünmez ve Mardin! Dr. Zeynel Abidin Erdem Mardin ve UNESCO Mardin Büyükşehir Belediyesi Yatırıma Yöneldi 1 Mayıs İşçi Bayramı Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Hizmet Hasankeyf Büyüsünü koruyor mu? Savur’da Sit Alanı Ve Doğa Tahribinde Kafama takılan sorular! Savur'daki Tarih ve Doğa Katliamına Kim Dur Diyecek Gökyüzüne Komşu Şehir Mardin! Mardin’de Neler Oluyor! Vali Demirtaş “Biraz Sabır “ istedi Abi Niye Yazmadın? Asayiş Berkemal mı? Belediye Başkanı Dediğin KHK Mağdurları! Bir Vali'nin zor anları Araştırma hastanesi olsaydı! Vali Demirtaş'ın ismi Marina'ya verildi Vali Demirtaş Hizmet Adamı Mardinspor Nereye Gidiyor? Kayyım uygulaması yara mı aldı? 24 Temmuz Basın Bayramı Mardin Büyükşehir'de Kazanları kim kaynatıyor? Gevşeme Koronavirüs'e tavan yaptırdı Bakan Soylu Mardin'e Talimat için mi geldi? Mardin Büyükşehir'de Neler Oluyor? Şehirler ve Kentler! Vali'nin Ardından Bitmeyen Yol! DİKA´da Neler Oluyor? Dünya Basın Özgürlüğü Günü Koronavirüs´ün faydaları UYAN TÜRKİYEM..!!! Hoş geldin Şahr-i Ramazan! Sosyal Mesafeye Yumruk! Su zammı Geri Çekilsin! SOSYAL MESAFE! Günaydın Canlar! Bu Kavga Niye? Koronavirüs ve sorumluluklarımız İnsanda gurur olmalı ECEVİT´LERİN MAL VARLIĞI Yeni Yıl mı? Boş Ver! Mardin ve Tanıtım Günleri Milletvekillerine Çakar! Topuklu Efe! Hentbol Denilince Akla Gelen İlçe Araç Yılmaz Altındağ ve DİKA Rektör Özcoşar ve Üniversite Batman´da iki gün! Mardin Susuzluğu Hak Etmiyor Seçimi Kim Kazandı Mardin ve Cumhuriyet Kazanımları Mardin ve Turizm En Pahalı Havaalanı Mardin´de Mardin Lisesine Ne Oldu? Sabahattin Ali ve Aldırma Gönül Aldırma! Hercai dizisi ve gerçekler Hentbol Camiası Ne Der? İki Harika Merkez Mardin´de Hentbol! Pota´nın Başakları Coşturdu. Mahalle Bakkallarına Yazık! Sporun Gücü Gazeteciler günü mü? Bayramı mı? Yeni Yıla Merhaba! Teşekkürler MBB Spor! Mardin´de Uçak Biletleri Neden Pahalı Yönetici ve Sosyal Dokunuş Artuklu Üniversitesi Ve Rektör Ağırakça Ordu´nun Dereleri, aksa yukarı aksa! Hasankeyf´in Leylekleri! Kirlenen Siyaset mi? Cemal Kaşıkçı Nasıl Öldürüldü? 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü Bölünmez´in Açıklamasını Samimi Bulmadım. Taşın Filozofu Yusuf Kıdır Ustaya, Vefa Borcumuz var. Aşiretler devre dışı mı? Kurumlar ve Makamlar... Hasankeyf Üzgün? Kadın Olmak! Mardin´de Basketbol Şöleni? Yüreğimiz Trabzon´da Kaldı. Yaşanmışlıklar!.. Mardin´in ?Kadın Kahramanı?!